Co je Pražská MTBO liga? (Jak na to?)

Pražská MTBO liga je seriál otevřených měřených tréninků MTBO – Mountain bike orienteering – tedy orientačních tréninků na kole se speciální mapou. Je to skvělá příležitost si tento sport vyzkoušet nebo se mu věnovat i mimo velké pohárové závody. Není třeba se do ligy nijak registrovat nebo jezdit na každý trénink, stačí se přihlásit na kterýkoliv z nich a přijet. Tréninky se zpravidla konají v Praze a jejím okolí, pro ligu je typický smíšený terén zástavby, parků, lesoparků a lesíků. V rozpise každého tréninku se dozvíte bližší informace o lokalitě, terénu, délce trati a předpokládaném času vítěze.

Jak se zúčastnit

Na webu rozklikněte sekci Tréninky. Objeví se přehledná tabulka tréninků seřazených podle data, kde najdete pod příslušnou ikonou v pravý čas vše potřebné (přihlašování, propozice, výsledky, mapa, fotky). Základní informace naleznete vždy v propozicích. Tj kdy a kde se trénink koná a co je k němu potřeba vědět. V tabulce si vyberte aktuální trénink a v přihláškovém formuláři vyplňte své jméno či přezdívku a emailovou adresu. Pokud se účastníte více tréninků, používejte stále stejné jméno, abyste v žebříčku figurovali pouze jednou a správně se vám přičítaly body. U přihlášek také vidíte, kdo je již přihlášen. Podle pokynů v propozicích dorazte na místo startu, nahlaste se pořadateli a zaplaťte účastnický poplatek (obvykle cca 50 kč). Dostanete průkazku s vyplněným jménem, které slouží k označení průjezdu kontrolními body. Na kontrolách bývají kleštičky (někdy též pastelky) a tzv mlíko (barevná páska označující kontrolu). Některé tréninky využívají pro označení průjezdu kontrolou elektronický systém SportIdent. V tomto případě Vám bude zapůjčen SI čip, nemáte-li vlastní. V okamžiku startu pak dostanete mapu a můžete vyrazit do terénu. Kromě vlastního kola a povinné přilby je vhodné mít i ke kolu připevněný mapník, který vám umožňuje číst mapu i za jízdy. Mapník je možno si rezervovat při přihlášce na tréninku (tuto službu zajišťuje výrobce mapníků Autopilot. Zručnější jedinec si je schopen vyrobit improvizovaný mapník jistě i sám. Správně si zorientovat mapu vám pomůže buzola.

Bodování a žebříček

Pro větší atraktivitu a motivaci zúčastněných si počítáme žebříček, který je aktualizován po každém tréninku. Vítěz každého tréninku získává 100 bodů, každý další pak o bod méně. Každý zúčastněný dostává vždy alespoň 1 bod. Pořadatel získává bodů 100. Do žebříčku se započítává jen určité množství výsledků, přesné informace najdete v sekci Žebříček. Těm, co odjedou většinu tréninků se tudíž nejhorší výsledky škrtají. Ženy bodují stejně jako muži a jsou započítávány do společného žebříčku. Jejich pořadí je však hodnoceno i zvlášť. Ti, co se zúčastní všech podniků sezóny, získávají prestižní titul „nezmar ligy“. Slavnostní vyhlášení probíhá obvykle po ukončení ligové sezóny tj. na konci října či počátkem listopadu v divadle D21 na Vinohradech.

Pravidla bodování MTBO Junior Trophy?
Do žebříčku dítě získá body buď:
Umístěním v dětské trati, kdy první bere 30 bodů, další v pořadí -1 atd .. na konci se řadí standardně tj dle menšího počtu kontrol a horšího času.
Umístěním v ligové trati, kdy nastane jedna z variant:

Pořádáním, kdy bere 30 bodů

Pravidla MTBO

Pravidla MTBO najdete zde . Pro tréninky v rámci pražské MTBO ligy mohou být některá pravidla upravena či upřesněna, třeba kvůli bezpečnosti apod, o čemž nás pořadatel informuje v propozicích.

Kde co najdu na webu

Na webu najdete přehledný rozcestník, kde v jednotlivých sekcích najdete všechny potřebné informace:

Vychytávky na webu

RSS kanál

Všechny nové články, aktuality, zveřejněné fotky, výsledky nebo postupy najdete v RSS kanálu, který si můžete přidat do svojí RSS čtečky (jako třeba feedly).

https://www.mtboliga.cz/uvod.rss

iCalendar

Přidejte si kalendář ligy do mobilu nebo do jiného kalendáře, ať můžete termíny ligových tréninků zapojit do plánování.

https://www.mtboliga.cz/treninky.ics

Tuto stránku si můžete přečíst díky Markétě K.