Co je Pražská MTBO liga? (Jak na to?)

Pražská MTBO liga je seriál otevřených měřených tréninků MTBO – Mountain bike orienteering – tedy orientačních tréninků na kole se speciální mapou. Je to skvělá příležitost si tento sport vyzkoušet nebo se mu věnovat i mimo velké pohárové závody. Není třeba se do ligy nijak speciálně registrovat anebo jezdit na každý trénink, stačí se přihlásit na kterýkoliv z nich a přijet. Tréninky se konají v Praze a jejím okolí každý čtvrtek od konce dubna do začátku října (mimo prázdniny), typický je smíšený terén zástavby, parků, lesoparků a lesíků. V rozpise každého tréninku se dozvíte bližší informace o lokalitě, terénu, délce trati a předpokládaném času vítěze.
Krátké video od dvojice Needy & Val o tom jak to na lize chodí: https://www.youtube.com/watch?v=myunjuWXLPQ.

Jak se zúčastnit a co k tomu potřebuji

Na webu rozklikněte sekci Tréninky. Objeví se přehledná tabulka tréninků seřazených podle data, kde najdete pod příslušnou ikonou v pravý čas vše potřebné (přihlašování, propozice, výsledky, mapa, fotky). Základní informace naleznete vždy v propozicích. Tj kdy a kde se trénink koná a co je k němu potřeba vědět. V tabulce si vyberte aktuální trénink a v přihláškovém formuláři vyplňte své jméno či přezdívku a emailovou adresu. Jednoznačně doporučujeme vytvořit si na stránkách vlastní účet. Umožňuje si uložit informace jako číslo čipu, vidět playmap (pro sdílení postupů) a také úhradu příspěvku na mapu online (o tom jak funguje platební systém ligy si můžete přečíst zde) a samozřejmě pak vidíte všechny svoje výsledky pěkně pohromadě. Podle pokynů v propozicích dorazte na místo startu a nahlaste se pořadateli. Tréninky využívají pro označení průjezdu kontrolou elektronický systém SportIdent (jezdíme v režimu “beacon”, tj bezkontaktní ražení ve vzdálenosti 20-40cm) a čipy si můžete půjčit oproti záloze, nemáte-li vlastní. V okamžiku startu pak dostanete mapu a můžete vyrazit do terénu. Kromě vlastního kola a povinné přilby je vhodné mít i mapník, který vám umožňuje číst mapu i za jízdy. Mapník je možno si rezervovat při přihlášce na tréninku (tuto službu zajišťuje výrobce mapníků Autopilot. Správně si zorientovat mapu pak pomůže buzola.

Bodování a žebříček

Pro větší atraktivitu a motivaci zúčastněných si počítáme žebříček, který je aktualizován po každém tréninku. Vítěz každého tréninku získává 100 bodů, každý další pak o bod méně. Každý zúčastněný dostává vždy alespoň 1 bod. Pořadatel získává bodů 100. Do žebříčku se započítává jen určité množství výsledků, přesné informace najdete v sekci Žebříček. Těm, co odjedou většinu tréninků se tudíž nejhorší výsledky škrtají. Ženy bodují stejně jako muži a jsou započítávány do společného žebříčku. Jejich pořadí je však hodnoceno i zvlášť. Odděleně se pak počítá žebříček Juniorům, tj dětem a mládeži do 15 let věku. Ti, co se zúčastní všech podniků sezóny, získávají prestižní titul „nezmar ligy“. Slavnostní vyhlášení probíhá obvykle po ukončení ligové sezóny tj. na konci října či počátkem listopadu v divadle D21 na Vinohradech.

Do žebříčku Junior Trophy boduje každý, kdo je věkem junior (15 let včetně) a má ročník narození vyplněný v profilu (moje registrace) účastníka. Když nevíš jak to nastavit, kontaktuj Derivátora.

Pravidla MTBO

Pravidla MTBO najdete zde . Pro tréninky v rámci pražské MTBO ligy mohou být některá pravidla upravena či upřesněna, třeba kvůli bezpečnosti apod, o čemž nás pořadatel informuje v propozicích.

Kde co najdu na webu

Na webu najdete přehledný rozcestník, kde v jednotlivých sekcích najdete všechny potřebné informace:

Vychytávky na webu

RSS kanál

Všechny nové články, aktuality, zveřejněné fotky, výsledky nebo postupy najdete v RSS kanálu, který si můžete přidat do svojí RSS čtečky (jako třeba feedly).

https://www.mtboliga.cz/uvod.rss

iCalendar

Přidejte si kalendář ligy do mobilu nebo do jiného kalendáře, ať můžete termíny ligových tréninků zapojit do plánování.

https://www.mtboliga.cz/treninky.ics

Tuto stránku si můžete přečíst díky Markétě K., průběžně ji aktualizuje Derivátor :)